Donatella Cinelli Colombini – Brut Rosé Metodo Classico
329,00 kr.
Lækker spumante Brut Chardonnay på champagne metoden
14 på lager
Beskrivelse
Denne spumante Brut, produceret på Champagne metoden er et spændende samarbejde ”Amici di Vigna” mellem 4 italienske vinproducenter, som alle har lange familie traditioner og passionen for at producerer topvine.Druen, Chardonnay, er dyrket på markerne i Trentino Alto Adige, legendariske Togn
Luigi fra Gaierhof har stået for kælderarbejdet, sammen med Fausto Peratoner som har stor erfaring med produktion af champagne og som er formand for Istituto Trento DOC. De to Toscanske producenter Balzini og selveste Donatella har tilført Spumanten det sidste, med deres sans for god håndværk og høj kvalitet som netop er kendetegnede for deres små prestigefyldte produktioner.
Druerne håndplukkes og gennemgår derefter en let presning. Den første gæring foregår på temperaturkontrolleret ståltanke, hvorefter vinen tappes på flaske og anden gæringen starter. Vinen lagres på flasken med gærresterne i 42 måneder inden de fjernes og vinen efterfyldes og den rigtige prop påsættes. Denne Spumante er kun produceret i 900 flasker, alle fra høsten i 2011.
Yderligere information
Årlig produktion | 900 flasker |
---|---|
Alc | 12.5% |
Bør serveres ved | 8-10° C |
Druesort | Chardonnay |
Duft | Kompleks med frugtagtige noter, tydelige mineraler og behagelig duft |
Farve | Gylden stågul med små vedvarende lette bobler |
Gemme potentiale | 3-5 år |
Kategori | Mousserende |
Serveres til | Aperitif, Dessert & Kage, Fisk & Skaldyr |
Smag | Tør, frisk og samtidig med finesse og elegance |
Vintype | Champagne |
Område | Brunello Montalcino |
Producent | Donatella Cinelli Colombini |